„Z kolędą przez wieki – wirtualnie” – Przegląd kolęd i pastorałek

Kwadratowa grafika w ciepłych barwach, przedzielona na dwie części. W górnej prawej fragment zdjęcia szopki bożonarodzeniowej, figuuka Maryi pochylonej nad leżącą w żłóbku figurką Jezusa. W lewej dolnej części na pomarańczowym tle napis "Z kolędą przez wieki - wirtualnie. Przegląd kolęd i pastorałek. Zgłoszenia do 20 grudnia 2020"

Prawdziwa tradycja potrafi przetrwać mimo przeszkód, dostosowując się do zmieniającego świata, lecz nie gubiąc tego, co w niej ważne. Zwyczaj kolędowania trwa nad Wisłą od wieków, nie powstrzymały go wojny, epidemie, ani klęski. A skoro dotrwał do czasów obecnych, zadaniem współczesnych jest jego podtrzymywanie – także w czasach pandemii koronawirusa. Klub Jedność Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta, który od lat organizuje przegląd „Z kolędą przez wieki”, także z nastaniem 2021 roku zaprasza do wspólnego kolędowania mieszkańców osiedla Wolica, wszystkich nowohucian, a także zaprzyjaźnione grupy i zespoły folklorystyczne. Tym razem jednak, dla bezpieczeństwa wszystkich, nie podczas spotkania w klubowych salach, lecz za pośrednictwem Internetu.

Zapraszamy wszystkich do nagrywania filmów wideo z kolędami. Śpiewać można w pojedynkę, w duecie, podczas świątecznego spotkania w rodzinnym gronie. Nagrane i przesłane do nas filmy połączymy ze sobą i opublikujemy w mediach społecznościowych – na klubowym Facebooku i w serwisie Youtube na kanale Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta. Każda z kolęd będzie miała wielu wykonawców.

Ważne, by mimo braku bezpośredniego kontaktu, Wasz śpiew trzymał tempo i rytm. Dlatego wszystkim chętnym do wzięcia udziału zapewnimy muzyczny podkład do śpiewania. Będzie można wybierać spośród kilkunastu znanych kolęd! Dodatkowo wszystkich prosimy o nagranie kolędy „Pójdźmy wszyscy do stajenki” do finałowego, chóralnego wykonania przez uczestników przeglądu.

Zależy nam na reprezentantach wielu pokoleń. Wiemy, że nie każdy czuje się biegły w kwestiach technicznych. Dlatego osobom, które mogą mieć problem z nagraniem kolędy, oferujemy pomoc. Będą one mogły przyjść do Klubu Jedność (we wcześniej ustalonym terminie), a jego pracownicy pomogą w nagraniu, przestrzegając przy tym wszystkich wytycznych sanitarnych.

Zgłoszenia chętnych do udziału w wirtualnym przeglądzie kolęd i pastorałek przyjmujemy do 20 grudnia 2020 roku. Nagrane filmy z kolędami można będzie nadsyłać do 28 grudnia, a ich publikację rozpoczniemy w święto Trzech Króli – 6 stycznia 2021 r.

Z kolędą idziemy przez wieki. I nie zatrzymamy się, bo to piękna tradycja.

Skip to content