Kluby Rodziców on-line – grudzień 2020

Kwadratowa grafika, w kształcie obróconego na bok serca wklejony fragment fotografii, przedstawiającej dwoje ludzi lepiących bałwana wielkości dorosłego człowieka. Dzień, padający gęsto śnieg, w tle ściana ceglanego budynku z drzwiami i oknem. Na niebieskim pasku napis "Klub Rodziców on-line", Grudzień 2020.

Kiedy nadchodzi grudzień, w głowie grają już dźwięki popularnych piosenek świątecznych, sklepowe półki coraz szerzej zapełniają się świątecznym asortymentem, a my powoli myślimy o końcu roku. Ale zanim święta, zanim sylwester, jest jeszcze ponad dwadzieścia grudniowych dni, które mimo nadciągającej zimy, mogą być tymi najcieplejszymi w roku. Bo kiedy jest ciepło? Wtedy, kiedy jesteśmy razem, spędzamy czas na zabawie, nauce, rozrywce. I do takiego wspólnego, dobrego spędzania chwil zapraszają Kluby Rodziców prowadzone przez pięć klubów Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta.

Zachęcamy do zapoznania się z zamieszczoną poniżej szczegółową ofertą spotkań w grudniu 2020 r.

Klub 303

Spotkania odbywają się w zamkniętej grupie Klubu Rodziców na Facebooku.
Zajęcia dofinansowane ze środków Gminy Miejskiej Kraków.

 • 2 i 9 grudnia, godz. 17.00-18.00
 • Sensoplastyka dla dzieci od 0 do 3 lat to zajęcia rozwojowe, których celem jest wspieranie rozwoju kompetencji intra- oraz interpersonalnych poprzez odpowiednie przygotowanie przestrzeni oraz oparcie procesu twórczego na podążaniu za potrzebami uczestników. Materiały sensoryczne na zajęciach opierają się tylko i wyłącznie na wykorzystaniu w 100% bezpiecznych produktów spożywczych. Sensoplastyka wpływa na optymalny rozwój całego organizmu oraz rozwój połączeń nerwowych w mózgu, stymuluje receptory w całym ciele i sprawia, że otwierając się na nowe doznania zmysłowe, „łatwiej” nam się myśli. Na zajęciach wykorzystujemy również techniki arteterapeutyczne – wpływamy zarówno na rozwój dzieci, jak i dbamy o własny rozwój i stan umysłu. Sensoplastyka sprzyja relaksacji oraz powoduje stymulację wszystkich zmysłów (węchu, wzroku, dotyku, smaku, słuchu) za pomocą mnogości faktur i tekstur.
 • 2 grudnia: Kartki świąteczne. Podczas spotkania, wykorzystując technikę pieczątek sensorycznych przygotujemy własne kartki świąteczne. Wyręczymy naturę i sami stworzymy śnieg, a z niego – śniegowe kule. Nauczymy się rozpoznawać świąteczne zapachy.
 • 9 grudnia: Ozdoby. Podczas spotkania stworzymy świąteczne ozdoby: Pachnące goździkami pomarańcze, suszone cytrusy, sól zapachową, musujące kule DIY.
 • 4, 11, 18 grudnia, godz. 10.00-11.30
 • Klub 303 zaprasza rodziców z dziećmi w wieku 0 do 3 lat na zajęcia Logorytmiki. To metoda wspomagania rozwoju mowy u dzieci w terapii i profilaktyce logopedycznej poprzez usprawnianie ruchowe, słuchowe i słowne z zastosowaniem elementów muzyki, w tym rytmu jako czynnika porządkującego. Nasza propozycja zajęć opiera się w dużej mierze na muzyce i ruchu, które służą rozwojowi mowy u małych dzieci. Aktywności, które są wykorzystywane podczas spotkań to śpiew, taniec, zabawy rytmiczne, naśladowanie, gra na instrumentach, zabawy oddechowe, ćwiczenia doskonalące motorykę dużą i małą oraz wiele innych, a co najważniejsze: zajęcia mają charakter zabawy, więc Mali uczestnicy spędzają czas w najbardziej adekwatny dla nich sposób.
 • 7, 14, 21 grudnia, godz. 15.00-16.00
 • Podczas zajęć przy pomocy muzyki wykonywanej na żywo (śpiew, rytmizacja) dzieci odkrywają świat rytmów i skal, w spontaniczny sposób rozwijają swoje zdolności muzyczne oraz harmonię ruchu. Każdemu spotkaniu towarzyszą rekwizyty pobudzające dziecięcą wyobraźnię. Warsztaty prowadzone są w oparciu o założenia zawarte w książce „Teoria uczenia się muzyki” profesora E.E Gordona, doświadczonego muzyka, pedagoga, jazzmana. Zajęcia „gordonowskie” stymulują rozwój muzyczny dziecka: kształcą słuch muzyczny, wzbogacają słownik rytmiczny i tonalny, doskonalą umiejętności śpiewania. Wpływają korzystnie na koordynację oddech – ruch – śpiew. Wspomagają wszechstronny rozwój dziecka, zarówno motorykę jak i sferę intelektualną – umiejętność koncentracji oraz zdolność komunikowania się. Podczas warsztatów pracujemy głosem. Jest to pierwszy i najbliższy człowiekowi instrument. Ważną rolę odgrywa także ruch. Dzięki niemu dzieci uczą się rytmicznego, harmonijnego poruszania się, które stanowi podstawę wyczucia i rozumienia rytmu, poznają swoje ciało oraz otaczającą je przestrzeń. Ponadto zajęcia są dla maluchów okazją do uczenia się naśladowania, współdziałania z innymi, podejmowania nowych działań-wyzwań.
 • 16 grudnia, godz. 17.00-18.00,
 • Klub 303 zaprasza rodziców z dziećmi do wspólnego zdobywania nowych umiejętności i doskonałej zabawy przez gotowanie. Zajęcia poprowadzi: Joanna Mentel – psycholog, prowadząca zajęcia twórcze oraz warsztaty kulinarne dla dzieci i dorosłych. Podczas kolejnego spotkania upieczemy świąteczne pierniczki na choinkę, pachnące miodem i cynamonem, zdobione lukrem i nie tylko.

Klub Dukat

Spotkania odbywają się w zamkniętej grupie Klubu Rodziców na Facebooku.
Zajęcia dofinansowane ze środków Gminy Miejskiej Kraków.

 • 1 grudnia, godz. 17.00-18.00
 • Nie samym komputerem człowiek żyje! Od telewizora również należy odpocząć! Zatem co robić z wolnym czasem? Fizjoterapeutka Elzbieta Zmilczak ma receptę na aktywne spędzenie czasu z pociechą w wieku przedszkolnym oraz wczesnoszkolnym. Wspólne gry i zabawy ruchowe to dobry pretekst, by trochę się poruszać.
 • 2 grudnia, godz. 17.00-18.00
 • Nawet teraz drzwi do rodzinnej kawiarenki są szeroko otwarte dla mieszkańców Grębałowa i okolicznych osiedli, by wspólnie – choć za pośrednictwem Internetu – spędzać czas, wymieniając się doświadczeniami i w swobodnej atmosferze rozmawiając o sprawach ważnych dla rodzin z małymi dziećmi. Uczestnicy kolejnego spotkania, w ramach warsztatów plastycznych wykonają ozdoby, które ucieszą oczy domowników w okresie świątecznym. Cudownie będzie spędzić miły wieczór przy własnoręcznie wykonanych zimowych lampionach czy spoglądać przez okno ozdobione papierowymi, nigdy nie topniejącymi płatkami śniegu.
 • 5 grudnia, godz. 17.00-18.00
 • Nawet teraz drzwi do rodzinnej kawiarenki są szeroko otwarte dla mieszkańców Grębałowa i okolicznych osiedli, by wspólnie – choć za pośrednictwem Internetu – spędzać czas, wymieniając się doświadczeniami i w swobodnej atmosferze rozmawiając o sprawach ważnych dla rodzin z małymi dziećmi. Uczestnicy kolejnego spotkania aktywnie przygotują się na spotkanie z Mikołajem. Zabawę dla całej rodziny poprowadzi Martyna Rzepień, która na co dzień tańczy z dziećmi i dorosłymi również on-line. Zumba ta będzie skonstruowana w taki sposób, by każdy świetnie się przy niej bawił. Tańczyć będzie mogła mama, tata, brat, siostra, a nawet dziadkowie znajdą coś dla siebie!
 • 7 grudnia, godz. 17.00-18.00
 • Spotkanie, które uczy, jak porozumiewać się z dziećmi bez przemocy i siły; jak nie rozkazywać lecz – zapraszać. Jak pracować ze złością i buntem Twojego dziecka; jak ostre słowa zmieniać we współpracę i zabawę; jak budować miłość i zasady; jak mądrze reagować na płacz Twego dziecka. Jak pomagać najlepiej w tworzeniu relacji między rodzeństwem; jak się bawić z Twoim dzieckiem, by stawało się odważne, samodzielne i otwarte. Jak – rozumieć je lepiej, by kochać – mądrzej. Jak odpoczywać.
 • Warsztaty o mądrej miłości, o konsekwencji, granicach i emocjach, o Zrozumieniu Małego Człowieka – poprowadzi Pani Katarzyna Wnęk-Joniec. O sobie mówi, że jest psychologiem praktykiem i od wielu lat pracuje z dziećmi, które wciąż ją uczą i zaskakują.
 • 09 grudnia, godz. 17.00-18.00
 • Jak sprawić, by wspólny obiad był czasem wolnym od stresu? Co zrobić, by atmosfera przy stole sprzyjała budowaniu relacji? Czy faktycznie dziecko musi zjeść „jeszcze jedną łyżeczkę?”. Nie jest ważne, czy dziecko jest niejadkiem czy smakoszem, przepada za kaszą jaglaną czy woli czekoladę, wysiedzi przy stole pół godziny czy ledwie 10 minut. Wraz z posiłkiem można podarować mu ciepło, bliskość, poczucie bezpieczeństwa.
 • Podczas spotkania z Pauliną Ciupką – dietetyczką i psychodietetyczką – zostaną poruszone różne aspekty żywienia najmłodszych, omówione źródła niechęci dzieci do danych produktów i ukryte, nieoczywiste problemy schowane za niechęcią do jedzenia, pokazane metody radzenia sobie z niejadkami.
 • 12 grudnia, godz. 17.00-18.00
 • Nie samym komputerem człowiek żyje! Od telewizora również należy odpocząć! Zatem co robić z wolnym czasem? Fizjoterapeutka Elzbieta Zmilczak ma receptę na aktywne spędzenie czasu z pociechą w wieku przedszkolnym oraz wczesnoszkolnym. Wspólne gry i zabawy ruchowe to dobry pretekst, by trochę się poruszać.
 • 14 grudnia, godz. 17.00-18.00
 • Kolejne spotkanie Klubu Mądrych Rodziców poświęcone będzie potrzebom ruchowym dzieci i ich roli w rozwoju. Prowadzący spotkanie opowie, jak zapewnić najmłodszym prawidłowy rozwój psychomotoryczny i opisze kluczowe jego etapy, omówi rolę ruchu w aspekcie integracji sensorycznej. Nauczy wspólnej zabawy przy wykorzystaniu tego, co jest na co dzień na wyciągnięcie ręki, przybliży bezpieczne gry i zabawy rozwijające zmysły. Uczestnicy spotkania poznają również siedem zasad wspólnych gier i zabaw z dzieckiem.
 • Spotkanie poprowadzi Magdalena Rusiecka-Serwatka (mgr fizjoterapii, fizjoterapeutka pediatryczna i uroginekologiczna, psychomotoryk, promotor zdrowia, szkoleniowiec, blogerka, twórca LICENCJI NA ZDROWIE – centrum fizjoterapii, promocji zdrowia oraz edukacji)
 • 16 grudnia, godz. 17.00-18.00
 • Okres przedświątecznych zakupów to trudny czas dla rodzica. Oprócz tradycyjnego pośpiechu czy tłumów w sklepach, dają o sobie znać konsumenckie potrzeby dzieci, zachęcanych wszechobecnymi reklamami. Listy życzeń najmłodszych bywają czasami tak długie, że nie wytrzymałyby ich finanse szejków naftowych, a co dopiero „statystycznego Kowalskiego”. Co zrobić, gdy nie możemy zaspokoić zachcianek naszych milusińskich, jak powiedzieć NIE, nie wzbudzając rozpaczy u dziecka i kiedy zamiast zakupu dla „świętego spokoju” należy dla jego dobra podjąć trud rozmowy? Z rodzicielskimi rozterkami zmierzy się dr Ewelina Zdebska.
 • 28 grudnia, godz. 17.00-18.00
 • Nawet teraz drzwi do rodzinnej kawiarenki są szeroko otwarte dla mieszkańców Grębałowa i okolicznych osiedli, by wspólnie – choć za pośrednictwem Internetu – spędzać czas, wymieniając się doświadczeniami i w swobodnej atmosferze rozmawiając o sprawach ważnych dla rodzin z małymi dziećmi. Uczestnicy kolejnego spotkania energicznie pożegnają odchodzący stary rok i tanecznie wyruszą na spotkanie z nowym. Zabawę dla całej rodziny poprowadzi Martyna Rzepień, która na co dzień tańczy z dziećmi i dorosłymi również on-line. Zumba ta będzie skonstruowana w taki sposób, by każdy świetnie się przy niej bawił. Tańczyć będzie mogła mama, tata, brat, siostra, a nawet dziadkowie znajdą coś dla siebie!

Klub Karino

Spotkania odbywają się w zamkniętej grupie Klubu Rodziców na Facebooku.
Zajęcia dofinansowane ze środków Gminy Miejskiej Kraków.

 • 1, 8, 15, 22, 29 grudnia, godz. 16.00-17.00
 • Zajęcia w ramach Klubu Rodziców, które mają na celu doświadczenie ruchu poprzez zabawę. Pozwalają na zbudowanie komunikacji pozawerbalnej pomiędzy rodzicami i dziećmi. W czasie zajęć dziecko może poprawić procesy motoryczne, poznawcze i emocjonalne oraz wyrażać własne emocje.
 • 3, 10, 17, 28 grudnia, godz. 20.00-21.00
 • Jeżeli uważasz, że brak ci sił na aktywność fizyczną z powodu natłoku obowiązków rodzinnych – w Klubie Karino przekonasz się, że jest odwrotnie: to brak ruchu sprawia, że czujesz się słabo. A ponieważ małe dziecko nie powinno stać na przeszkodzie ćwiczeniom i dbaniu o formę, Klub Rodziców zaprasza na zajęcia dorosłych razem z podopiecznymi. Zumba to ćwiczenia aerobowe wykonywane w rytm latynoskiej muzyki. Zajęcia fitness poprawiają kondycję i mają pozytywny wpływ na zdrowie człowieka, zmniejszają ryzyko schorzeń układu ruchu, krążenia, a także obniżają poziom stresu.
 • 14 grudnia, godz. 16.00-17.00
 • Klub Karino zaprasza na spotkanie ze specjalistą. Dzięki radom fizjoterapeuty rodzice dowiedzą się, jak unikać wad postawy u dzieci, wspomagać ich rozwój motoryczny od pierwszych tygodni życia i czego nie robić, aby rozwoju nie zaburzyć. Podczas spotkania gość zaprezentuje kilka ćwiczeń w formie zabawy.

Klub Jędruś

Spotkania odbywają się w zamkniętej grupie Klubu Rodziców na Facebooku.
Zajęcia dofinansowane ze środków Gminy Miejskiej Kraków.

 • 8 grudnia, godz. 18.00-19.30
 • Oddech towarzyszy człowiekowi od pierwszych do ostatnich chwil życia. Jest czymś tak oczywistym, że rzadko zwraca się na niego uwagę. Tymczasem świadome oddychanie może być źródłem głębokiego spokoju, narzędziem kojącym układ nerwowy, umożliwiającym zatrzymanie biegu myśli. Właściwy oddech jest niezwykle istotny wysiłku fizycznego, wspomaga różne formy ćwiczeń rozciągających i relaksujących ciało. Spotkanie pozwoli uczestniczkom dokładniej przyjrzeć się jak oddychają i popracować nad tym, jak robić to zdrowo i efektywnie.
 • 22 grudnia, wtorek, godz. 18.00-19.30
 • Pranie, sprzątanie, zakupy, nerwy… w takiej atmosferze nietrudno o bolesne spięcie mięśni. Czas na chwilę odprężenia i relaksu oraz naukę, jak w przyszłości radzić sobie ze stresami dnia codziennego.
 • 10 i 17 grudnia, godz. 18.00-19.30
 • Autorski warsztat Piotra Śnieguły pozwoli podnieść kompetencje rodziców w zakresie edukacji artystycznej swoich pociech, pozytywnego korzystania z nowych mediów, umiejętności reagowania na niebezpieczeństwa, które dzieci i młodzież mogą spotkać w sieci. Dzięki serii autorskich ćwiczeń prowadzący pobudzi rodziców do kreatywnej pracy ze swoimi dziećmi.
 • Rodzice powinni przygotować: telefon, dobry Internet, coś do pisania.
 • 5 grudnia, godz. 11.30 – 13:00
 • W sobotnie przedpołudnie Klub Jędruś zaprasza na mikołajkowe spotkanie rodzinne on-line. Pomóż Mikołajowi w tworzeniu i dystrybucji prezentów!

Klub Zakole

Spotkania odbywają się w zamkniętej grupie Klubu Rodziców na Facebooku.
Zajęcia dofinansowane ze środków Gminy Miejskiej Kraków.

 • 2 grudnia, godz. 17.00-18.00
 • Klub Zakole w ramach Klubu Rodziców zaprasza na spotkanie ze specjalistą z dziedziny dietetyki, który doradzi, jak za pomocą właściwej diety i wybranych produktów wzmacniać odporność swoją oraz dzieci w okresie jesienno-zimowym. Zaproszony gość powie o aspektach życia, mocno wpływających na działanie układu odpornościowego, poruszy też zagadnienie fitoterapii, czyli ziołolecznictwa. Podczas spotkania istnieje możliwość swobodnej rozmowy, zadawania pytań oraz wymiany doświadczeń.
 • 9 grudnia, godz. 17.30-18.30
 • Klub Zakole zaprasza na zajęcia sensoryczno-rozwojowe dla niemowląt i dzieci, które stymulują i wspierają rozwój psychofizyczny, wspomagają prawidłową integrację sensoryczną oraz wzmacniającą więź między rodzicem a dzieckiem. Podczas spotkania angażowane są zmysły bobasów (wzrok, słuch, dotyk, węch, a w starszej grupie także smak), śpiewane piosenki w języku polskim i angielskim. Zajęcia są wspaniałą okazją do spędzenia czasu wspólnie z innymi rodzicami, a ponadto dostarczają wszystkim wyśmienitej zabawy.
 • 16 grudnia, godz. 17.30-18.30
 • Podczas zajęć rozwijane są umiejętności z zakresu m.in. mowy, motoryki dużej i małej, sfery społecznej i emocjonalnej, a także poznawczej. Dzięki różnorodności ćwiczeń zajęcia mają atrakcyjną dla dzieci formę. Wykorzystywane są piosenki, zabawy ruchowe, gra na instrumentach i wiele, wiele innych ćwiczeń. Zajęcia logorytmiczne pozwalają na wczesne wykrycie trudności rozwojowych dziecka i przeciwdziałanie im.
Skip to content