Kluby Rodziców – styczeń 2021

Grafika w formie kwadratu. W prawym g®ónym roku fragment zdjęcia - trzy osoby dorośli kobieta i mężczyzna z dzieckiem, wszyscy ubrani w zimowe stroje, bawią się na śniegu. W pewym dolnym rogu napisy: Klub Rodziców styczeń 2021 on-line. W prawym dolnym rogu - elementy ozdobne w kształcie serca i pustego kółka.

Nowy rok, nowe postanowienia, ale przede wszystkim nowe możliwości. Nowe 365 dni, które przed nami to czas na rozwój nas samych, naszych dzieci, to czas na zdobycie nowej wiedzy i nowych doświadczeń. O to wszystko zatroszczą się instruktorzy naszych pięciu Klubów, które prowadzą w swojej ofercie Kluby Rodziców. W każdym miesiącu przygotują dla Was wartościową ofertę warsztatów i zajęć, które sprawią, że przynajmniej część rodzicielskich wyzwań stanie się łatwiejsza.

Zachęcamy do zapoznania się z zamieszczoną poniżej szczegółową ofertą spotkań w styczniu 2021 r.

Klub 303

Spotkania odbywają się w zamkniętej grupie Klubu Rodziców na Facebooku.
Zajęcia dofinansowane ze środków Gminy Miejskiej Kraków.

 • 22 i 29 stycznia, godz. 10.00-11.30
 • Zajęcia muzyczno-ruchowe dla dzieci od 0 do 3 lat. Logorytmika to metoda wspomagania rozwoju mowy u dzieci w terapii i profilaktyce logopedycznej poprzez usprawnianie ruchowe, słuchowe i słowne z zastosowaniem elementów muzyki, w tym rytmu jako czynnika porządkującego. Propozycja Klubu 303 opiera się w dużej mierze na muzyce i ruchu, które służą rozwojowi mowy u małych dzieci. Aktywności, które są wykorzystywane podczas spotkań to śpiew, taniec, zabawy rytmiczne, naśladowanie, gra na instrumentach, zabawy oddechowe, ćwiczenia doskonalące motorykę dużą i małą oraz wiele innych, a co najważniejsze: zajęcia mają charakter zabawy więc Mali uczestnicy spędzają czas w najbardziej adekwatny dla nich sposób. 
 • 21 i 28 stycznia, godz. 11.00
 • Zajęcia umuzykalniające dla niemowląt i dzieci (0-3 lat). Przy pomocy muzyki wykonywanej na żywo (śpiew, rytmizacja) dzieci odkrywają świat rytmów i skal. W spontaniczny sposób rozwijają swoje zdolności muzyczne oraz harmonię ruchu. Każdym zajęciom towarzyszą rekwizyty pobudzające dziecięcą wyobraźnię. Warsztaty prowadzone są w oparciu o Teorię uczenia się muzyki profesora E.E Gordona, doświadczonego muzyka, pedagoga, jazzmana. Zajęcia „gordonowskie” stymulują rozwój muzyczny dziecka: kształcą słuch muzyczny, wzbogacają słownik rytmiczny i tonalny, doskonalą umiejętności śpiewania. Wpływają korzystnie na koordynację oddech-ruch-śpiew. Wspomagają wszechstronny rozwój dziecka, zarówno motorykę jak i sferę intelektualną – umiejętność koncentracji oraz zdolność komunikowania się. Na warsztatach pracujemy głosem. Jest to pierwszy i najbliższy człowiekowi instrument. Ważną rolę odgrywa także ruch. Dzięki niemu dzieci uczą się rytmicznego, harmonijnego poruszania się, które stanowi podstawę wyczucia i rozumienia rytmu, poznają swoje ciało oraz otaczającą je przestrzeń. Ponadto zajęcia są dla maluchów okazją do uczenia się naśladowania, współdziałania z innymi, podejmowania nowych działań-wyzwań.
 • Zajęcia prowadzi Monika Madej – członkini Polskiego Towarzystwa Edwina E. Gordona, nominowana dwukrotnie do nagrody Słoneczniki w konkursie na najbardziej rozwojowe inicjatywy dla dzieci w kategorii Muzyka (wraz z Ewą Wicher i Aleksandrem Tomczykiem w 2013 r. oraz indywidualnie w 2017 r.). Współzałożycielka Centrum Inicjatyw Twórczych „Dumbadi”, w ramach którego prowadzi od 8 lat zajęcia umuzykalniające oraz koncerty dla dzieci (Muzyczne Podróże Malucha, Bobobrzmienia, Dźwiękowisko).

Klub Dukat

Spotkania odbywają się w zamkniętej grupie Klubu Rodziców na Facebooku.
Zajęcia dofinansowane ze środków Gminy Miejskiej Kraków.

 • 16 stycznia, godz. 16.00-17.00
 • Kolędowanie to okres przekazywania dobra, wspólnego muzykowania, ale to również czas zabaw i artystyczna uczta dzięki kolędnikom, którzy prezentują swoje wokalne i teatralne talenty, a także wspaniałe szopki wykonane własnoręcznie. Nawiązując do tradycji kolędowania również Klub Dukat pragnie zaprosić rodziców z dziećmi na spotkanie „Hej kolęda!”, podczas którego nie tylko pośpiewają znane i zanucą mniej znane kolędy i pastorałki, ale także dowiedzą się więcej na temat noworocznych tradycji. Będzie także o kalendarzach i zegarze wahadłowym.
 • Spotkanie w miłym gronie poprowadzi Instruktor Terapii przez Sztukę oraz oligofrenopedagog – Lucyna Rutkowska.
 • 20 stycznia, godz. 17.00-18.00
 • Nawet teraz drzwi do rodzinnej kawiarenki są szeroko otwarte dla mieszkańców Grębałowa i okolicznych osiedli, by wspólnie – choć za pośrednictwem Internetu – spędzać czas, wymieniając się doświadczeniami i w swobodnej atmosferze rozmawiając o sprawach ważnych dla rodzin z małymi dziećmi. Czy pamiętacie naszą listopadową podróż do Grecji z Moniką Górszczak? Tym razem pani Monika zabierze nas w tereny, gdzie będziemy musieli przestawić zegarki o dwie godziny do przodu! Pospacerujemy po kompleksach monasterów oraz skosztujemy tradycyjnych dań z tego regionu- chinkali, chaczapuri oraz lobio. Pogoda w „Perle Bałkanów” jest bardzo zmienna i nieraz potrafi zaskoczyć, zatem warto być przygotowanym na wszelkie okoliczności. Mowa oczywiście o Gruzji – państwie położonym na pograniczu Europy i Azji, a co za tym idzie – niezwykle różnorodnym. Na pamiątkę uczestnicy spotkania wraz z Panią Moniką wykonają czapkę chewsurską, dlatego bardzo prosimy o przygotowanie bibuły oraz papieru w różnych kolorach. Proszę nie zapomnieć o nożyczkach i kleju – również się przydadzą.
 • 23 stycznia, godz. 17.00-18.00
 • Nawet teraz drzwi do rodzinnej kawiarenki są szeroko otwarte dla mieszkańców Grębałowa i okolicznych osiedli, by wspólnie – choć za pośrednictwem Internetu – spędzać czas, wymieniając się doświadczeniami i w swobodnej atmosferze rozmawiając o sprawach ważnych dla rodzin z małymi dziećmi.
  W zdrowym ciele zdrowy duch… kierując się tym powiedzeniem i my wejdziemy w nowy rok tanecznym krokiem, uśmiechnięci i radośni. Przy okazji będzie to świetny pretekst, aby zażyć sporej dawki ruchu i pozostać w dobrej kondycji psychofizycznej. Zabawę dla całej rodziny poprowadzi Martyna Rzepień, która na co dzień tańczy z dziećmi i dorosłymi również on-line. Zumba ta będzie skonstruowana w taki sposób, by każdy świetnie się przy niej bawił.
 • 27 stycznia, godz. 17.00-18.00
 • Podróżując samochodem, czy też komunikacją miejską często jesteśmy świadkami zupełnie nieoczekiwanych zdarzeń, w których narażone jest zdrowie lub życie uczestników ruchu. Jak zareagujemy, gdy ktoś poprosi nas o pomoc? Czy znamy kolejność wykonywania niezbędnych czynności ratowniczych? Czy wiemy, jak rozpoznać udar, zawał serca czy też hipoglikemię? Jak uratować dziecko i jak pomóc osobie dorosłej w krytycznej sytuacji? Łańcuch ratunkowy to czynności ratownicze zazębiające się i dające większe rokowania na przeżycie poszkodowanego.
 • Odpowiedzi na te pytania i praktycznej wiedzy poszukamy podczas drugiego spotkanie z cyklu „SOS – pierwsza pomoc w dobie pandemii”, które poprowadzi Andrzej Żaba – ratownik medyczny, dowódca zmiany w Państwowej Straży Pożarnej oraz trener Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy, Pierwszej Pomocy, BHP i PPOŻ.

Klub Karino

Spotkania odbywają się w zamkniętej grupie Klubu Rodziców na Facebooku.
Zajęcia dofinansowane ze środków Gminy Miejskiej Kraków.

 • 7, 12, 19, 26 stycznia, godz. 16.00-17.00
 • Zajęcia w ramach Klubu Rodziców, które mają na celu zapewnienie ruchu poprzez zabawę oraz kontakt rodzica z dzieckiem. Zajęcia pozwalają na zbudowanie komunikacji pozawerbalnej pomiędzy rodzicami i dziećmi. W czasie zajęć dziecko będzie mogło poprawić procesy motoryczne, poznawcze i emocjonalne i wyrażać swoje emocje. 
 • 21 i 28 stycznia, godz. 20.00-21.00
 • Jeżeli uważasz, że brak ci sił na aktywność fizyczną z powodu natłoku obowiązków rodzinnych – w Klubie Karino przekonasz się, że jest odwrotnie: to brak ruchu sprawia, że czujesz się słabo. A ponieważ małe dziecko nie powinno stać na przeszkodzie ćwiczeniom i dbaniu o formę, Klub Rodziców zaprasza na zajęcia dorosłych razem z podopiecznymi. Zumba to ćwiczenia aerobowe wykonywane w rytm latynoskiej muzyki. Zajęcia fitness poprawiają kondycję i mają pozytywny wpływ na zdrowie człowieka, zmniejszają ryzyko schorzeń układu ruchu, krążenia, a także obniżają poziom stresu.

Klub Jędruś

Spotkania odbywają się w zamkniętej grupie Klubu Rodziców na Facebooku.
Zajęcia dofinansowane ze środków Gminy Miejskiej Kraków.

 • 12 stycznia, godz. 18.00-19.30
 • Oddech towarzyszy człowiekowi od pierwszych do ostatnich chwil życia. Jest czymś tak oczywistym, że rzadko zwraca się na niego uwagę. Tymczasem świadome oddychanie może być źródłem głębokiego spokoju, narzędziem kojącym układ nerwowy, umożliwiającym zatrzymanie biegu myśli. Właściwy oddech jest niezwykle istotny wysiłku fizycznego, wspomaga różne formy ćwiczeń rozciągających i relaksujących ciało. Spotkanie pozwoli uczestniczkom dokładniej przyjrzeć się jak oddychają i popracować nad tym, jak robić to zdrowo i efektywnie.
 • 26 stycznia, godz. 18.00-19.30
 • Podczas spotkania dowiemy się o relaksacji mięśni Jacobsona, relaksacji oddechowej oraz masażu głowy.
 • Prowadzenie: Agnieszka Markowska – fizjoterapeutka uroginekologiczna. Absolwentka studiów magisterskich na kierunku fizjoterapia oraz Wyższej Szkoły Rehabilitacji i Masażu.
 • 14 stycznia, godz. 18.00-19.30
 • Autorski warsztat Piotra Śnieguły pozwoli podnieść kompetencje rodziców w zakresie edukacji artystycznej swoich pociech, pozytywnego korzystania z nowych mediów, umiejętności reagowania na niebezpieczeństwa, które dzieci i młodzież mogą spotkać w sieci. Dzięki serii autorskich ćwiczeń prowadzący pobudzi rodziców do kreatywnej pracy ze swoimi dziećmi.
 • Rodzice powinni przygotować: telefon, dobry Internet, coś do pisania.
 • Prowadzenie: Piotr Jaszczur Śnieguła – multiinstrumentalista, aktor, kompozytor, instruktor, pedagog teatralny, arteterapeuta. Założyciel Teatru Spotkań Wielu. Lider formacji muzycznej Takie Po Prostu Trio, klarnecista, gitarzysta w zespole muzycznym Tarapaty oraz GopTrio. Muzyk w teatrze 6 i pół oraz w Teatrze Kingdom Of Curvy Fork, Absolwent międzyuczelnianego kierunku Arteterapia w Katowicach. Obecnie student na wydziale Intermediów Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Współpracował z takimi artystami jak: Eugenio Barba, Grzegorz Dolniak, Arti Grabowski, Szymon Jachimek, Viki Gabor. Najmłodszy aktor w historii Teatru Piwnica przy Krypcie na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Technik z zamiłowania, memiarz z powołania.

Klub Zakole

Spotkania odbywają się w zamkniętej grupie Klubu Rodziców na Facebooku.
Zajęcia dofinansowane ze środków Gminy Miejskiej Kraków.

 • 13 stycznia, godz. 17.30-18.30
 • Podczas zajęć z dietetykiem zostaną przedstawione obecne wytyczne co do jadłospisu dzieci w wieku 0-3 lat. Opowiemy o tym, czego powinniśmy unikać, jakie produkty włączać do diety dziecka, z jakich produktów dzieci czerpią składniki mineralne i odżywcze. Przedstawimy również kilka pomysłów na zabawy w jaki sposób przekonać niejadka do jedzenia.
 • 27 stycznia, godz. 17.30-18.30
 • Klub Zakole zaprasza na zajęcia sensoryczno-rozwojowe dla niemowląt i dzieci, które stymulują i wspierają rozwój psychofizyczny, wspomagają prawidłową integrację sensoryczną oraz wzmacniającą więź między rodzicem a dzieckiem. Podczas spotkania angażowane są zmysły bobasów (wzrok, słuch, dotyk, węch, a w starszej grupie także smak), śpiewane piosenki w języku polskim i angielskim. Zajęcia są wspaniałą okazją do spędzenia czasu wspólnie z innymi rodzicami, a ponadto dostarczają wszystkim wyśmienitej zabawy.
 • 20 stycznia, godz. 17.30-18.30
 • Czym bawią się hinduskie dzieci? Jak modlą się mieszkańcy Indii? Kto to jest fakir? Co to jest szafran? Jak umyć zęby bez szczoteczki i pasty? Jak można coś kupić bez pieniędzy? Warsztat przybliża dzieciom realia życia w Indiach poprzez wykorzystanie mnóstwa hinduskich przedmiotów codziennego użytku, strojów, zabawek i fotografii.
Skip to content